Tory Polskiego Dziennikarstwa



Misje Czwartej Władzy – II konferencja dziennikarska w Willi Decjusza

Stowarzyszenia Willa Decjusza i Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji Misje Czwartej Władzy poświęconej przyszłości i problemom mediów w Polsce. Zaplanowane debaty podejmować będą tematykę niewystarczającego zainteresowania mediów tematami międzynarodowymi oraz będą próbą odpowiedzi na pytanie o podłoże takiego stanu rzeczy. Podjęty zostanie również temat konfliktu między mediami publicznymi a prywatnymi. Czy publiczne zawsze oznacza „polityczne”? Czy w mediach prywatnych zawsze na pierwszym miejscu jest zysk? Konferencję zakończy debata o związkach i zależnościach między dziennikarzami a politykami. W konferencji udział wezmą m.in. Janina Paradowska, Wojciech Czuchnowski, Igor Janke, Adam Jasser, Wawrzyniec Smoczyński, Wiesław Godzic, Zbigniew Bajka, Krzysztof Fijałek, Marcin Kącki, Cezary Łazarewicz, Grzegorz Gauden, Krzysztof Bobiński, Krystyna Kurczab-Redlich, Adam Oleszkiewicz, Witold Gadowski i Jacek Wan. Patronat nad imprezą objęły MediaTORY

Piątek, 6 czerwca 2008, Willa Decjusza w Krakowie.
Wstęp wolny


Kolejna odsłona dziennikarskich spotkań w Willi Decjusza nawiązuje do bogatej tradycji współpracy Stowarzyszenia Willa Decjusza ze środowiskiem mediów. Od pięciu lat Stowarzyszenie jest organizatorem prestiżowego konkursu o Nagrodę Dziennikarską Małopolski. Od ubiegłego roku dziennikarze zjawiają się w Wilii również latem. W czerwcu 2007 r. Stowarzyszenie zorganizowało pierwszą edycję konferencji poświęconej dziennikarstwu śledczemu. Do Krakowa przybyli z tej okazji m.in. obecny wiceminister MSWiA Adam Rapacki, uznani dziennikarze, jak Piotr Pytlakowski, Sylwester Latkowski, czy Bertold Kittel oraz ludzie związani z mediami, jak prof. Janusz Majcherek. Konferencja odbiła się szerokim echem w mediach lokalnych i ogólnopolskich, oraz stanowiła wyjście do szeroko zakrojonej dyskusji na temat kondycji dziennikarstwa śledczego w Polsce.

W tym roku Stowarzyszenie pragnie kontynuować tradycję dziennikarskich konferencji w Krakowie, tym razem poruszając szerszy kontekst zagadnień związanych z mediami.

Publicznością docelową konferencji będą studenci dziennikarstwa z uczelni z całej Polski oraz adepci tego zawodu. Dla nich może być to niepowtarzalna szansa zetknięcia się z ludźmi, którzy dotąd stanowili odległy wzór. Konferencja pozwoli im na bezpośredni kontakt z dziennikarskimi sławami, a dzięki temu w przyszłości stać się lepszymi dziennikarzami. W celu wyjścia naprzeciw rzeczywistym potrzebom poznawczym adeptów dziennikarstwa, Stowarzyszenie nawiązało współpracę z Kołem Naukowym Dziennikarzy UJ które uczestniczy w merytorycznym przygotowaniu projektu.

W skład konferencji wchodzić będą trzy debaty panelowe:

1. Co my wiemy o świecie?
Wiedza przeciętnego Polaka o mechanizmach rządzących współczesnym światem nie jest porażająca. Z obserwacji ludzi mediów wynika, że Polaka świat nie interesuje. Można w ciemno założyć, że informacja o kłótni drugorzędnych polskich polityków będzie się cieszyła większym zainteresowaniem odbiorców niż doniesienia o zmianie rządu w którymś z europejskich krajów. Dlatego informacje międzynarodowe rzadko trafiają na czołówki gazet i pierwsze pozycje w telewizyjnych programach informacyjnych. Ale z drugiej strony Polska to ojczyzna tak znakomitych i liczących się w świecie korespondentów międzynarodowych – reportażystów jak Ryszard Kapuściński, czy Wojciech Jagielski. Co zatem sprawia, że w naszym kraju wieści z zagranicy przebijają się najczęściej w formie reportażu? Dlaczego Polacy nie są ciekawi tego, co dzieje się nieco dalej, niż na sejmowych korytarzach? Czy winni są dziennikarze, którzy nie potrafią trafić do odbiorców, czy nasza mentalność, w której brak ciekawości, dla tego co nieznane? Czy istnieją sposoby skuteczniejszego podawania informacji międzynarodowych? Jak z tym problemem radzą sobie na świecie?
Uczestnicy:
Wawrzyniec Smoczyński (Polityka)
Adam Jasser (Reuters)
Jacek Wan (Nippon Press)
Krystyna Kurczab-Redlich (niezależna)
Tomasz Kowalski (Wiadomości24.pl)
Prowadzenie: Krzysztof Bobiński (Unia & Polska)


2. Publiczne? Prywatne? Profesjonalne!
Ten spór toczy się w Polsce niemal od początku III RP i pewnie będzie toczył się jeszcze długo. Dziś wiele mówi się o zmianach w mediach publicznych. Rządząca koalicja twierdzi, że trzeba je odpolitycznić. Ale czy to w ogóle jest możliwe w polskich warunkach? Czy dziennikarz potrafi obronić się przed politykiem? A może po prostu nie chce? Przedstawiciele mediów publicznych odpierają zarzuty, twierdząc, że to oni realizują misję, jaka spoczywa na mediach. Ale czym dziś jest ta misja? I czy w mediach prywatnych nie jest ona realizowana o wiele skuteczniej?
Uczestnicy:
Cezary Łazarewicz (Polityka)
Witold Gadowski (TVP)
Zbigniew Bajka (UJ)
Edward Miszczak (TVN)*
Krzysztof Fijałek (Interia.pl)
Prowadzenie: Grzegorz Gauden


3. Dziennikarze i politycy: dystans czy przyjaźń?
Symbioza, w której żyją dziennikarze i politycy niejednokrotnie przekracza granice etyki obowiązujące obie strony spektaklu pod tytułem „rzeczywistość medialna”. Uzależnieni od newsów dziennikarze zanadto fraternizują się z politykami, spragnieni obecności w mediach politycy są w stanie zrobić wiele, żeby zyskać przychylność dziennikarza. O tym, że posuwają się za daleko przypominają nam kolejne doniesienia: a to o mailach Zbigniewa Ziobro do Patrycji Koteckiej ze scenariuszami programów, a to o metodach pracy nad prezydenckim orędziem przygotowanym przez Jacka Kurskiego. „Dlaczego dziennikarstwo stało się zawodem prostytutki władzy?” – pytał niespełna rok temu Bertold Kittel we wpisie na internetowym serwisie GoldenLine. Czy naprawdę miał rację?
Uczestnicy:
Igor Janke (Rzeczpospolita)
Wojciech Czuchnowski (Gazeta Wyborcza)
Wiesław Godzic (SWPS)
Marcin Kącki (Gazeta Wyborcza)
Adam Leszkiewicz (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)
Prowadzenie: Janina Paradowska (Polityka)

* czekamy na ostateczne potwierdzenie


Ramowy program konferencji:
6 czerwca 2008
9.30 Rejestracja uczestników
10.00 Powitania
10.15 Debata panelowa: Publiczne? Prywatne? Profesjonalne!
12.00 Przerwa
12.15 Debata panelowa: Co my wiemy o świecie?
14.00 Lunch
15.15 Debata panelowa: Dziennikarze i politycy: dystans czy przyjaźń?
17.00 Podsumowanie konferencji

Patronat medialny:
Patronat medialny

Stowarzyszenie Willa Decjusza, ul. 28 Lipca 17 A, Kraków