NOMINOWANI 2019

AuTORytet

w którym nagradzamy dziennikarzy za to, że możemy się od nich uczyć rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów

W tej kategorii nie znajdziecie standardowej listy nominacji. Wybierając z listy propozycji pomocniczych lub wpisując własną propozycję w puste miejsce, sami możecie wskazać, kto dla Was jest dziennikarskim AuTORytetem wyróżniającym się wartościowym dorobkiem zawodowym oraz wysokim poziomem całokształtu pracy dziennikarskiej.

TORpeda

Krzysztof Horwat

TOK FM


Za relacje o strajkach nauczycieli zarówno na antenie radia, jak i w internecie. Za ukazywanie stanowisk obu stron sporu - nauczycieli i rządzących.

Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka

Rzeczpospolita


Za ujawnienie nowych faktów w sprawie śmierci Dawida Kosteckiego w warszawskim areszcie śledczym. Za śledztwo w sprawie „Cygana”, odkrywające kulisy afery podkarpackiej.

Jakub Kaługa

RMF FM


Za relacjonowanie faktów dotyczących zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Za rzeczowe i wyważone relacje w momencie, w którym w kraju zapanowała żałoba.

Katarzyna Sobiepanek

UK politics po polsku


Za kompleksowe informowanie o wydarzeniach związanych z Brexitem. Za przystępne komentarze, pozwalające czytelnikowi odnaleźć się w zawiłościach tego procesu.

Michał Tracz

TVN 24


Za monitorowanie przebiegu sprawy polskiej w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Za zachowanie obiektywizmu, trafne komentarze i przekazywanie w sposób przystępny dla odbiorcy specjalistycznej wiedzy.

ObserwaTOR

Joanna Gierak-Onoszko

„27 śmierci Toby'ego Obeda”


Za reportaż o dyskryminacji rdzennych mieszkańców Kanady i obnażenie prawdziwego oblicza państwa uznawanego za kraj spokoju i dobrobytu. Za ukazanie prześladowań i nadużyć w placówkach opiekuńczych.

Magda Łucyan

„Obóz. Rozmowy Magdy Łucyan” [TVN24]


Za cykl rozmów z byłymi więźniami obozu KL Auschwitz-Birkenau. Za dziennikarską wrażliwość, poszukiwanie prawdy u bezpośrednich świadków historii i skłanianie następnych pokoleń do refleksji.

Małgorzata Rejmer

„Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”


Za wstrząsający obraz Albanii z czasów komunistycznych rządów. Za oddanie głosu ofiarom reżimu Envera Hodży i ukazanie codzienności ludzi żyjących w państwie autorytarnym.

Antoni Rokicki

„Misja” [Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia]


Za reportaż, który zwraca uwagę na rosnący problem depresji wśród osób młodych. Za przybliżenie dramatycznej historii rodziny Czepirskich dotkniętej żałobą po samobójstwie dziecka.

Wojciech Tochman

„Pianie kogutów, płacz psów”


Za opowieść o współczesnej Kambodży. Za precyzję w opisie, wnikliwą diagnozę społeczeństwa doświadczonego ludobójstwem i komunistycznymi rządami Pol Pota oraz odwagę w sięganiu po trudne tematy.

NawigaTOR

Michał Kolanko

Rzeczpospolita


Za publikacje związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Za analizowanie zmian i przekazywanie wiedzy pozwalającej czytelnikom zrozumieć dynamikę zmian podczas kampanii wyborczej.

Eliza Olczyk

Wprost


Za merytoryczne i rzetelne podejście do tematów dotyczących polskiej sceny politycznej. Za celne spostrzeżenia dotyczące wyborów parlamentarnych i umiejętność stawiania niewygodnych pytań.

Paweł Pieniążek


Za liczne publikacje o wojnie w Syrii i rzeczowe opisy złożonej sytuacji w kraju po latach ciągłej wojny. Za obserwację i relacjonowanie gwałtownych zmian zachodzących w państwie uzależnionym od światowych mocarstw.

Przemysław Wilczyński

Tygodnik Powszechny


Za monitorowanie wydarzeń, związanych z reformami szkolnictwa i protestami nauczycieli. Za analizy, poszerzające wiedzę czytelnika i poruszające ważne dla społeczeństwa kwestie.

Marcin Zaborski

Popołudniowa rozmowa, RMF FM


Za podejmowanie ważnych tematów społecznych i politycznych, zwłaszcza podczas przedwyborczych debat. Za dociekliwość i umiejętność stawiania trudnych pytań, które pozwalają odbiorcy lepiej zrozumieć otaczającą go rzeczywistość.

AkumulaTOR

Adam Bogoryja-Zakrzewski

„Życie nie jest do bani” [Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia]]


Za reportaż, który udowadnia, że mimo niepełnosprawności można z optymizmem podchodzić do życia. Za nieszablonowe przedstawienie bohatera, który staje się inspiracją dla przezwyciężania wyzwań.

Kacper Merk

Eurosport


Za pełne emocji relacje z Pucharu Świata w skokach narciarskich i Turnieju Czterech Skoczni. Za humor i entuzjazm podczas rozmów z zawodnikami oraz bycie pierwszym źródłem informacji o wydarzeniach spod skoczni.

Magdalena Miśka-Jackowska

Zagraj to jeszcze raz, RMF Classic


Za program radiowy poświęcony twórcom muzyki filmowej. Za potęgowanie emocji wyniesionych z kina i wartościową lekcję wzbogaconą o kalendarium premier i sesji nagraniowych.

Łukasz Orbitowski

One. Kobiety kultury, TVP Kultura


Za pasjonujące rozmowy z uznanymi osobistościami świata sztuki i początkującymi artystkami. Za umiejętność słuchania, oddanie głosu kobietom i podkreślanie ich roli w kulturze.

Piotr Sobczyński i Rafał Darżynkiewicz

TVP Sport


Za zaangażowanie i emocje podczas komentowania historycznego wydarzenia w polskim baskecie. Za godzenie narodowej sympatii z obiektywną oceną gry.

ProwokaTOR

Paweł Kapusta

„Agonia”


Za książkę ukazującą wadliwości i absurdy polskiego systemu opieki zdrowotnej. Za zwrócenie uwagi na nadludzki wysiłek tych, którzy na co dzień ratują ludzkie życie.

Iwona Poreda-Łakomska

„Molestowanie w Teatrze Akademickim” [Superwizjer TVN]


Za ujawnienie nieetycznych metod stosowanych przez dyrektora Warszawskiego Teatru Akademickiego. Za dotarcie do ofiar molestowania seksualnego Ryszarda A. i zaangażowane dziennikarstwo wcieleniowe.

Paweł Reszka

„Czarni”


Za dziennikarstwo wcieleniowe, które odkrywa przed czytelnikami sekrety życia księży. Za poruszenie tematów trudnych i delikatnych dla polskiego Kościoła.

Marta Szarejko

„Seksuolożki. Sekrety gabinetów”


Za rozmowy z seksuolożkami, które przełamały tabu życia seksualnego kobiet w Polsce. Za zbiór wywiadów na tematy dotychczas pomijane w debacie publicznej.

Mariusz Zielke

„Krzysztof Sadowski jest pedofilem, wiele doniesień o kryciu przez branżę” [Salon24]


Za serię materiałów ujawniających molestowanie nieletnich przez znanego muzyka Krzysztofa Sadowskiego. Za dociekliwość w poszukiwaniu dowodów i walkę w obronie skrzywdzonych.

DetonaTOR

Wojciech Czuchnowski, Agnieszka Kublik

,,Spokój za 40 milionów. Bankier Leszek Czarnecki oskarża Komisję Nadzoru Finansowego” [Gazeta Wyborcza]


Za publikację, która ukazała nielegalne posunięcia prezesa Komisji Nadzoru Finansowego. Za dotarcie do nagrania, które dowiodło nieskuteczności władz w kontrolowaniu państwowych instytucji i doprowadziło do dymisji Marka Chrzanowskiego.

Bertold Kittel

,,Pancerny Marian i pokoje na godziny” [Superwizjer TVN]


Za reportaż ujawniający niejasne powiązania z półświatkiem gangsterskim prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Za dotarcie do dowodów wskazujących na fakt, że kamienica należąca do Mariana Banasia wynajmowana była w celu świadczenia usług seksualnych.

Tomasz Patora, Patryk Szczepaniak

,,Chore bydło kupię” [Superwizjer TVN]


Za dziennikarstwo wcieleniowe, które ukazało bezprawne działania związane z zabijaniem chorego bydła i dystrybucją skażonego mięsa. Za materiał zwracający uwagę na skandaliczne procedury, których ofiarą pada każdy konsument.

Tomasz Sekielski, Marek Sekielski

,,Tylko nie mów nikomu”


Za wstrząsający dokument o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księży, który poruszył polskie społeczeństwo. Za zainicjowanie dyskusji na temat patologii w Kościele i doprowadzenie do konfrontacji ofiar z księżmi-oprawcami.

Andrzej Stankiewicz

,,Jak Polska Fundacja Narodowa wyrzuca miliony dolarów w amerykańskie błoto” [Onet]


Za zdemaskowanie nieuczciwych działań amerykańskiej firmy pijarowej wynajętej przez Polską Fundację Narodową, która naraziła budżet państwa na straty. Za przedstawienie dowodów na brak kontroli nad poczynaniami amerykańskiej instytucji.

ReformaTOR

Ludmiła Anannikova, Piotr Żytnicki

,,Nie płacz, bo będzie zwarcie. Dlaczego Ilona popełniła samobójstwo i czy w Amice był mobbing? Ujawniamy nieznane fakty” [Duży Format, Gazeta Wyborcza]


Za wypunktowanie błędów popełnionych przez śledczych w sprawie samobójstwa Ilony Pujanek. Za doprowadzenie do ponownego rozpatrzenia jej przez prokuraturę i ustąpienia ze stanowiska mężczyzny oskarżanego o mobbing.

Magdalena Gałczyńska

,,Śledztwo Onetu. Farma trolli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli za czynienie dobra nie wsadzamy” [Onet]


Za ujawnienie zorganizowanej przez urzędników ministerstwa sprawiedliwości akcji hejtu wobec sędziów sprzeciwiających się zmianom wdrażanym przez partię rządzącą. Za doprowadzenie do dymisji wiceministra Łukasza Piebiaka.

Mariusz Gierszewski

,,Kuchciński lata z rodziną rządowym samolotem. Radio ZET dotarło do dowodów” [Radio Zet]


Za udowodnienie, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński wykorzystywał służbowe samoloty do prywatnych celów. Za doprowadzenie do powstania projektu ustawy regulującej kwestie służbowych lotów polityków.

Ewa Ornacka


Za ujawnienie dowodów przemawiających za niewinnością niesłusznie skazanego na dożywocie Arkadiusza Kraski. Za śledztwo, które na nowo uruchomiło machinę postępowania prokuratury i działań sądowych.

Robert Socha

,,To było niby samobójstwo. Tajemnica śmierci 19-letniego Jakuba” [Superwizjer TVN]


Za śledztwo dowodzące nieprawidłowości w sprawie śmierci Jakuba Schimandy i wskazanie innej przyczyny śmierci nastolatka, niż przyjęta wcześniej przez prokuraturę. Za materiał, który przyczynił się do wznowienia śledztwa i odwołania szefa prokuratury.

InicjaTOR

Michał Figurski

NieZŁY Pacjent, Radio ZET


Za nowatorskie podejście do tematu edukacji zdrowotnej. Za skonfrontowanie doświadczeń znanych osób i gwiazd z opiniami ekspertów oraz promowanie wiedzy o zdrowiu w sposób lekki i z humorem.

Interia, Deutsche Welle, Wirtualna Polska

akcja Zbrodnia bez kary


Za cykl reportaży poświęcony zbrodniom wojennym, który powstał dzięki między redakcyjnej współpracy. Za śledztwo przywracające pamięć o ofiarach i odkrywające nazwiska nieznanych zbrodniarzy.

Outriders Brief


Za unikalną i wysoką jakość newslettera, który co tydzień dostarcza odbiorcom informacji z całego świata. Za magazyn wyróżniający się selekcją informacji, estetyką i zaawansowaniem technologicznym.

Redakcja Gazety Wyborczej

Wyborcza na zielono


Za rubrykę poświęconą tematyce ekologii i ochronie środowiska naturalnego. Za ukazywanie wielu wymiarów jednego z największych problemów dzisiejszego świata i edukowanie społeczeństwa.

Jan Smyk

„Antologia Polskiego Reportażu Radiowego”


Za stworzenie antologii, która dokumentuje ponad pół wieku pracy polskich reportażystów radiowych. Za wytrwałość w kilkuletnich przygotowaniach i ciekawy dobór reportaży z archiwów Polskiego Radia.