.

Nominowani 2014

Autorytet

w którym nagradzamy dziennikarzy za to, że możemy się od nich uczyć rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów

 

Po raz kolejny nie znajdziecie tu listy nominowanych w kategorii AuTORytet. Nauczeni doświadczeniem z poprzednich edycji udoskonaliliśmy tryb wyboru w tej kategorii. Nie chcielibyśmy, żeby w tej kategorii co roku byli przegrani, bo każdy z nominowanych dotychczas już był dla nas autorytetem.

 

W związku z tym na karcie do głosowania zamiast 5 nominacji pojawi się kilka pomocniczych propozycji, w których znajdują się nazwiska, pojawiające się najczęściej w zgłoszeniach uczelni partnerskich w ciągu trzech pierwszych lat trwania Plebiscytu oraz propozycje organizatora. Przede wszystkim jednak, każdy ze studentów, będzie mógł wpisać na karcie nazwisko osoby, która jest dla niego autorytetem.

 

Chcemy nadać tej nagrodzie ponadczasowy charakter. Nowa formuła kończy z konkurowaniem w tej kategorii, daje jej nowy, bliższy nazwie wymiar. Dzięki tej zmianie każdy głosujący ma wolność wyboru i może wypowiedzieć się, kto dla niego osobiście jest medialnym autorytetem.

Nawigator

gdzie nagradzamy publicystów, dzięki którym nasze poglądy zaczynają iść własną drogą

 

Anna Gielewska [Wprost]

Za świeże spojrzenie na polską scenę polityczną. Za znajomość oraz trafną ocenę partyjnych sympatii i zależności. Za lekkie i niebanalne prognozy i komentarze.

 

 

Grzegorz Kuczyński [Tvn24.pl]

Za umiejętność wnikliwej obserwacji i zawodową czujność. Za świetne analizy i fachowe opinie. Za to, że doskonale wyjaśnia zależności związane z napiętą sytuacją na Wschodzie.

 

 

Michał Nogaś "Z najwyższej półki" [Polskie Radio Trójka]

Za wysoki poziom audycji i rozmów z najważniejszymi przedstawicielami współczesnej literatury. Za inicjowanie dyskusji o kulturze, lekkość w prezentowaniu słowa pisanego i rozbudzanie fascynacji literaturą.

 

Bartosz T. Wieliński [Gazeta Wyborcza]

Za trafną i wnikliwą publicystykę poświęconą zachodnim sąsiadom Polski. Za umiejętność rzeczowego prezentowania faktów, również historycznych – tak jak w ostatniej książce Źli Niemcy. Zbrodniarze, geniusze, fanatycy, wizjonerzy.

 

Rafał Woś [Dziennik Gazeta Prawna]

Za publicystykę poruszającą istotne kwestie ekonomiczne, ważne z punktu widzenia zarówno państwa, jak i obywatela. Za trafne odwoływanie się do tekstów kultury, za wielką wiedzę i bezkompromisowość.

 

Torpeda

za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać

 

Wojciech Bojanowski [TVN24]

Za szybkość, odwagę i wytrwałość w podążaniu za informacją, szczególnie w czasie tworzenia materiałów w Rio de Janeiro i na Ukrainie. Za relacje ukazujące nowy, nieznany z korespondencji, punkt widzenia.

 

Arleta Bojke [Wiadomości TVP, TVP Info]

Za wzorowe dziennikarstwo newsowe, zwłaszcza za zagraniczną korespondencję z Ukrainy i Soczi. Za wrażliwość na historię pojedynczego człowieka w relacjach z największych społeczno-politycznych wydarzeń.

 

Wojciech Cegielski [Polskie Radio]

Za niepowierzchowną korespondencję z dotkniętej konfliktem Strefy Gazy. Za oddanie głosu niewinnym ofiarom działań zbrojnych i zwrócenie uwagi na ich osobiste tragedie.

 

Paweł Majewski [Rzeczpospolita]

Za nieustające docieranie do nowych faktów ze świata polskiej polityki. Za doskonałą orientację w realiach krajowej sceny politycznej i prezentację dotyczących jej newsów w szybki i rzetelny sposób.

 

Paweł Pieniążek [Polskie Radio, Tygodnik Powszechny]

Za podejmowane ryzyko i szybkość w docieraniu do miejsc najważniejszych wydarzeń. Za natychmiastowe, a jednocześnie zgodne z dziennikarską etyką relacjonowanie wydarzeń na Majdanie, w Doniecku oraz z miejsca katastrofy boeinga 777.

 

Detonator

za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów

 

Bertold Kittel "System. Jak mafia zarabia na śmieciach"

Za rzetelny i dokładny materiał odkrywający kłamstwa na temat recyklingu śmieci w Polsce. Za determinację w ujawnianiu, jak mafia przejmuje rynek gospodarowania odpadami. Za wywołanie zainteresowania - nie tylko w mediach - sprawą śmieciowej szarej strefy w Polsce.

 

Justyna Kopińska "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" [Duży Format, Gazeta Wyborcza]

Za wstrząsający tekst o znęcaniu się sióstr boromeuszek nad podopiecznymi ośrodka wychowawczego w Zabrzu. Za nagłośnienie ignorowanej od lat sytuacji wychowanków i wywołanie dyskusji o problemie braku nadzoru nad placówkami zakonnic. Za to, że jako pierwsza zdecydowała się opowiedzieć o sprawie społeczeństwu. Za przyczynienie się do zakończenia postępowania prokuratorskiego przeciwko siostrze Bernadetcie.

 

Magdalena Rigamonti "Dramat rodziny. Lekarz powołuje się na klauzulę sumienia" [Wprost]

Za opisanie sytuacji pacjentki profesora Chazana, której odmówiono aborcji na dozwolonych przez prawo warunkach. Za trudną rozmowę z rodzicami dziecka, które nie miało szans na przeżycie i zmarło 10 dni po narodzeniu. Za rozpoczęcie kolejnej debaty publicznej o aborcji dozwolonej przez ustawę i prawie pacjentów do godności.

 

Jakub Sobieniowski "Assecoracja?", "Asseco i ZUS pod lupą" [Fakty TVN]

Za dziennikarskie śledztwo dotyczące przetargów informatycznych w ZUS na łączną kwotę prawie miliarda złotych. Za wskazanie zależności pomiędzy członkami rady nadzorczej Fundacji Fundowiczów, pracującymi jednocześnie w ZUS, firmie Asseco Poland – zwycięzcy przetargu i Urzędzie Zamówień Publicznych – nadzorującym jego przebieg. Za doprowadzenie do weryfikacji sprawy przez Najwyższą Izbę Kontroli, która potwierdziła wątpliwości dziennikarza do bezstronnego przebiegu przetargu.

 

Grzegorz Sroczyński "Byliśmy głupi" [Magazyn Świąteczny, Gazeta Wyborcza]

Za głośny wywiad z Marcinem Królem o polskiej drodze do demokracji, lojalności środowiskowej i błędach przeszłości. Za rozmowę, która spotkała się z ogromnym oddźwiękiem czytelników oraz opinii publicznej i wywołała dyskusję o dzisiejszych skutkach przyjętego modelu przemian. Za polemikę z rozmówcą oraz odważne podejście do transformacji ustrojowej i jej bohaterów.

 

Akumulator

za ładowanie nas pozytywną energią

 

Trzecia Strona Medalu [Polskie Radio Trójka]

Za napełniający dobrymi emocjami i energią program o rywalizacji sportowej. Za radiową felietonistykę w najlepszym stylu. Za doping polskich sportowców i ciekawostki nie tylko z aren, gdzie rozgrywane są zawody.

 

Tomasz Jaroński i Krzysztof Wyrzykowski [Eurosport]

Za znakomity duet, który śledzenie kolarstwa i biathlonu zamienia w wielką przygodę. Za żywiołowy i szczery doping – szczególnie Rafała Majki, za zmianę transmisji kilkugodzinnych wyścigów w pokaz doskonałego warsztatu.

 

Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga [Polsat Sport]

Za entuzjazm w komentowaniu meczów piłki siatkowej, którym zarażają od lat i porwanie widzów w czasie tegorocznych MŚ rozgrywanych w Polsce. Za lekkość komentarzy i ironiczny styl, którym opisują sytuację na boisku.

 

Leszek K. Talko "Ja tu tylko sprawdzam" [Duży Format, Gazeta Wyborcza]

Za pełen inteligentnego humoru cykl felietonów i umiejętność przyjęcia perspektywy „zwyczajnego Kowalskiego” z dozą swoistej ironii. Za zamienianie banalnej codzienności w kopalnię pozytywnych żartów.

 

Maciej Rock i Irek Jakubek "Wstawaj - nie udawaj!" [RMF MAXXX]

Za energetyczną formę porannego programu, który w znacznej części opiera się na stałej interakcji ze słuchaczami. Za poczucie humoru, którym zarażają nawet największych ponuraków, z jakimi łączą się od rana.

 

Obserwator

za prawdziwe opowieści z innego - choć często bliskiego nam - świata

 

Magdalena Grzebałkowska "Beksińscy. Portret podwójny"

Za reportaż, który skrupulatnie, a jednocześnie porywająco dokumentuje historię dwóch wielkich artystycznych osobowości. Za stworzenie przenikliwych portretów bohaterów i ukazanie ich trudnej relacji. Za przekazanie uniwersalnych wartości i pełne uwagi spojrzenie na więź łączącą ojca z synem.

 

Paweł Smoleński "Oczy zasypane piaskiem"

Za reportaż dokumentujący konflikt izraelsko-palestyński. Za oddanie głosu ludziom, na których życiu wojna odcisnęła znaczące piętno. Za stawianie trudnych pytań i demaskowanie powszechnych mitów. Za obiektywne opisanie codzienności mieszkańców Bliskiego Wschodu. Za metaforyczne przedstawienie argumentów dwóch przeciwnych stron konfliktu.

 

Filip Springer "Wanna z kolumnadą"

Za wciągającą próbę odpowiedzi na pytanie „Dlaczego Polska jest taka brzydka?”. Za zmysł obserwacji i mistrzowski styl reportażu. Za dociekliwe badanie polskiego krajobrazu i mechanizmów kształtujących naszą przestrzeń publiczną.

 

Jakub Szymczuk [Gość Niedzielny]

Za wyjątkowe spojrzenie na świat okiem fotoreportera. Szczególnie za przejmujące fotografie ukazujące tragiczne wydarzenia w Kijowie i pokazanie światu ofiar krwawej rewolucji na Majdanie. Za bezpośrednią relację z walk, za odważne zdjęcia, które ilustrują rozmiar i znaczenie ukraińskiego konfliktu. Za utrwalanie najważniejszych momentów, tych z pierwszych stron gazet, jak i tych najbliższych, z życia codziennego.

 

Audycja "Opowieści po zmroku" [Polskie Radio Dwójka]

Za utrzymywanie najwyższego poziomu dokumentu i reportażu radiowego. Za docieranie do niezwykłych historii i inspirujących ludzi, którzy byli świadkami historii. Za przekazywanie wiedzy o przeszłości i kulturze, za kultywowanie pamięci o wybitnych postaciach i ich czynach, które ukształtowały nasz kraj.

 

Prowokator

gdzie nagradzamy ludzi mediów za decyzje, które dają nam do myślenia

 

Małgorzata I. Niemczyńska [Duży Format, Gazeta Wyborcza]

Za szeroko komentowany wywiad z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Za nieustępliwość i śmiałość w podjęciu kontrowersyjnych kwestii, wobec których odbiorcy zajmują różne stanowiska. Za rozmowę o granicy między popularyzowaniem twórczości Wisławy Szymborskiej, a szacunkiem dla spuścizny poetki.

 

Tomasz Siemieniec, Grzegorz Nawacki "Nasza historia ze źródłem 'taśm' w tle" [Puls Biznesu]

Za postawienie szeregu pytań dotyczących „afery taśmowej”, które prezentują inny wymiar przedstawionych przez „Wprost” nagrań. Za wskazanie możliwych motywacji ujawnienia nagrań we wrażliwym okresie dla polskiego górnictwa i rynku węgla. Za wskazanie wątku rosyjskich eksporterów węgla, zainteresowanych utrzymaniem dotychczasowej sytuacji w tym sektorze.

 

Adrian Stachowski "Wykonuję taki zawód" [Dwutygodnik.com]

Za śmiały wywiad o reporterskiej rzetelności i roli prawdy w literaturze faktu. Za wypunktowanie w rozmowie z Jackiem Hugo-Baderem jego warsztatowych niedociągnięć w czasie pracy nad tekstem o Broad Peak. Za poszukiwanie granic ludzkiej i reporterskiej ciekawości.

 

Wojciech Tochman, Grzegorz Wełnicki "Eli, Eli"

Za odważny reportaż, będący niezwykle istotną refleksją nad warsztatem i odpowiedzialnością reportera. Za samoświadomą opowieść o roli dziennikarskich dekalogów i reporterskiej misji we współczesnym świecie. Za przekraczanie granic w pokazywaniu cierpienia i niewygodne pytania o moralność odbiorców. Za uderzający portret życia filipińskich nędzarzy, za książkę o nich i o nas samych.

 

Wprost "Handel głową Rostowskiego" i kolejne taśmy

Za decyzję o publikacji nieopracowanych nagrań wypowiedzi polityków, którzy w czasie nieformalnych spotkań omawiali zmiany personalne w sektorze gospodarki i polityce. Za ujawnienie nielegalnie nagranych taśm przy jednoczesnej zdecydowanej ochronie źródeł informacji. Za wywołanie dyskusji o granicy wolności słowa w polskich mediach oraz o podejściu i sposobach publikacji kontrowersyjnych nagrań.

 

Inicjator

w którym nagradzamy dziennikarzy za to, że pokazują, że można inaczej

 

Piotr Andrusieczko [Gazeta Wyborcza, Nowa Europa Wschodnia]

Za nową jakość w korespondencji z miejsc walki. Za relacjonowanie ukraińskich wydarzeń na żywo, z linii frontu oraz z miejsc, do których nie dotarli inni. Za aktywne wykorzystywanie nowych mediów i wchodzenie w interakcję ze swoimi czytelnikami. Za szybkość i żywiołowość, idące w parze z rzetelnością.

 

Paweł Blajer "Biznes dla ludzi" [TVN24 Biznes i Świat]

Za charyzmatyczne tłumaczenie zawiłości biznesu i prawa. Za pomysłowe pokazywanie rozwiązań dylematów finansowych i urzędowych. Za uczenie telewidzów obywatelskiej zaradności i walki o prawa konsumenta.

 

Ewa Ewart "Zdobyć miasto" [TVN24]

Za obiektywny i inny niż dotychczasowe dokument o Powstaniu Warszawskim. Za odcięcie się od jednoznacznych ocen na rzecz pokazania historii przez pryzmat bohaterów tamtych dni. Za odnalezienie autentycznych uczestników walk, przeprowadzenie z nimi rozmów i rzucenie nowego światła na wydarzenia. Za skontrastowanie starej i nowej Warszawy.

 

Michał Margański "Potrójne Pasmo Przenoszenia" [Polskie Radio Trójka]

Za intrygującą audycję, w której udowadnia, że kultura klubowa też może być kulturą wysoką. Za promowanie jazzu i muzyki elektronicznej. Za odkrywanie przed słuchaczami magii sztuki często złożonej i niełatwej w odbiorze oraz odświeżanie muzyki sprzed lat w sposób niepodobny do nikogo innego.

 

Maciej Samcik "Pieniądze Ekstra" [Gazeta Wyborcza]

Za połączenie rzetelności z żartobliwością. Za przedstawianie bardziej i mniej palących zagadnieniach ekonomicznych w sposób prosty, ale też konkretny i merytoryczny. Za artykuły i porady oparte o prawdziwe problemy czytelników. Za poczucie humoru nawet w kontekście spraw z pozoru trudnych do rozwiązania.

 

Reformator

za materiały, które zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem

 

Rafał Betlejewski "Pokolenie 1600" [Radio Dla Ciebie]

Za cykl audycji i blog, w których autor zwrócił uwagę na ludzi „przezroczystych” w naszym społeczeństwie – emerytów. Za uświadamianie, jak trudno się żyje za 1600 zł brutto miesięcznie. Za sprzeciwienie się spychaniu emerytów na margines społeczeństwa. Za bycie głosem starszych ludzi, którym tak trudno przekrzyczeć dziś młodych.

 

Edyta Gietka "Serce Marysi" [Polityka]

Za poruszającą publikację o poświęceniu w imię siostrzanej miłości. Za wzbudzenie empatii w czytelnikach, których pomoc po ukazaniu się materiału umożliwiła nastoletniej bohaterce tekstu rozpoczęcie studiów na Princeton University. Za podarowanie Marysi realnej szansy na wyleczenie młodszej siostry.

 

Marcin Kącki "Maestro. Historia milczenia"

Za wyczerpującą książkę opisującą wieloletnią zmowę milczenia dotyczącą zachowań Wojciecha Kroloppa – dyrygenta chóru „Polskie Słowiki”. Za przyczynienie się do zmian interpretacji afery ujawnionej 10 lat temu, którą na nowo zbadał i wskazał nieoczywistych współsprawców molestowania dzieci: lokalnych prominentów, środowisko dziennikarskie i władze. Za to, że przyczynił się do zmiany w społeczeństwie, opartej na większym zaangażowaniu w walce o prawo ofiar molestowania do godnego traktowania.

 

Paweł Wilkowicz "Depresja Justyny Kowalczyk" [Gazeta Wyborcza, Sport.pl]

Za wywołanie dyskusji o depresji - chorobie, która dotknąć może nawet narodowych bohaterów. Za wywiad z Justyną Kowalczyk, który dla ludzi stygmatyzowanych z powodu tej choroby, zrobił więcej, niż niejedna kampania społeczna. Za pokazanie im, że ze swoim cierpieniem i wstydem nie są sami, bo dotykają one także ludzi sukcesu z pierwszych stron gazet. Za wrażliwość w ukazaniu innego oblicza docenianej mistrzyni sportowej.

 

Instytut Reportażu akcja "Dziennikarze przeciw dyskryminacji"

Za akcję pokazującą, że media nie tylko mogą, ale powinny być narzędziem zmiany społecznej. Za promowanie przez najlepszych reporterów otwartości na różnorodność i skuteczne przeciwdziałanie mowie nienawiści.

 

Laureaci

Przypomnij sobie zwycięzców wszystkich edycji plebiscytu MediaTory i ich materiały.

Więcej

Albumy

Obejrzyj zdjęcia z poprzednich gal finałowych oraz innych wydarzeń, w których braliśmy udział.

Więcej

Identyfikacja wizualna

Zobacz, jak zmieniała się identyfikacja Mediatorów w ciągu ostatnich edycji.
.

Więcej

Biuro prasowe

Skontaktuj się z biurem prasowym, pobierz informacje prasowe i grafiki promocyjne.

Więcej